+370 687 50022     info@cervusaureus.lt

+370 687 50022     info@cervusaureus.lt

Tauriųjų elnių medžioklės ypatumai

Taurusis elnias (Cervus elaphus) – išskirtinis gyvūnas-žinduolis, atsiradęs Centrinėje Azijoje maždaug prieš milijoną metų. Vėliau taurieji elniai paplito Euroazijoje, Šiaurės Afrikoje bei Šiaurės Amerikoje. Šie didingi gyvūnai aptinkami stepėse, miškuose, kalnuose ir netgi dykumose. Taurieji elniai nesunkiai adaptuojasi prie skirtingo gyvenimo sąlygų – Argentinoje, Čilėje, Australijoje bei Naujoje Zelandijoje.

Viso yra žinoma 20 tauriojo elnio rūšių pasaulyje. Lietuvoje galima stebėti tauriuosius elnius, priklausančius  hippelaphus porūšiui. Europoje gyvena gerokai virš 1 milijono tauriųjų elnių ir vien tik Ispanijoje mokslininkai priskaičiuojama apie 800 tūkst. šių gyvūnų. Tai didžiausia tauriųjų elnių grupė. Lietuvoje ir Latvijoje priskaičiuojama apie 40 tūkstančių tauriųjų elnių.

Pirmą kartą Lietuvoje taurusis elnias buvo užregistruotas 1934 m. Žagarės miške. O 1969 m. juos pradėta gaudyti ir perkėlinėti į naujas miškų vietas.

Taurusis elnias – miškų karalius, turintis išskirtinio grožio ragus. Tad kiekvieno medžiotojo svajonė – sumedžioti šį gyvūną, turintį trofėjinius ragus. Subrendęs taurusis elnias nuo rugsėjo mėn. žemais garsais pradeda baubti ir kviesti į dvikovą konkurentus, tad naktimis tokie išskirtiniai garsai sklinda labai toli. Tauriųjų elnių medžioklė yra brangus ir daug laiko reikalaujantis užsiėmimas, tačiau jos ypatumų niekas negali pranokti. Medžiotojų būreliams kasmet leidžiama sumedžioti vos po kelis šiuos didingo grožio gyvūnus. Tačiau jie turi būti subrendę, trofėjiniai arba sužeisti ir pasiligoję (pastaruosius medžioti turi teisę tik medžiotojai-selekcininkai). Tauriuosius elnius patinus galima medžioti nuo rugpjūčio 15 d. iki sausio 31 d. (tik medžiotojams selekcininkams), o pateles ir jauniklius – nuo spalio 1 d. iki sausio 31 d. Lietuvoje taurieji elniai buvo pradėti medžioti nuo 1971 m.

Tauriųjų elnių ragų dydis yra svarbus rodiklis. Kuo jie didesni ir išraikingesni, tuo gyvūnas yra brandesnis ir svarbesnis bandoje. Suaugęs elnias ragus meta vasario mėn. gale, o po savaitės pradeda jau augti nauji. Jauni elniai ragus meta balandžio mėn.

Medžioklės būdai

Bėgant dešimtmečiams, Lietuvoje keitėsi medžioklės kultūra ir tai labai džiugina. Į mūsų šalį atvykstantys užsienio šalių medžiotojai skatino medžioklės ritualus – pavyzdžiui medžioklės ragas, skelbiantis medžioklės pradžią – vokiečių medžiotojų tradicija. Be to, dažnai medžiojama ne tik dėl mėsos, bet dėl trofėjų, malonaus bendravimo ir buvimo gryname ore, gražioje gamtoje.

Medžioklės būdai yra sekantys:

–  Medžioklė sėlinant – prie medžiojamojo gyvūno kuo tyliau prisėlinama, o gyvūnas pabaidomas ar sustabdomas medžioklinio šuns pagalba. Medžioklė sėlinant leidžiama tik šviesiuoju paros metu – ne anksčiau kaip pusantros valandos iki saulės patekėjimo ir ne vėliau kaip pusantros valandos saulei nusileidus.

– Medžioklė tykant – medžiojamųjų gyvūnų laukiama tam skirtame medžioklės bokštelyje. Tokio pobūdžio medžioklė vyksta ryte arba vakare.

–  Medžioklė varant paprastai vyksta dieną. Medžiojamuosius gyvūnus link medžiotojų gena varovai su medžiokliniais šunimis, be jų arba vien tik medžiokliniai šunys. Medžiotojai laukia medžiokliniuose bokšteliuose arba medžiojamųjų gyvūnų plotuose. Šiuo medžioklės būdu medžiojant, nei medžiotojų, nei varovų ar šunų skaičius nėra ribojamas. Medžioti galima tik su medžiokliniais šunimis ( privaloma turėti jų kilmės dokumentus).

Kiekvienoje medžioklėje svarbų vaidmenį vaidina medžioklės vadovas – asmuo, kuris atsako už medžioklės tvarką, jos saugumą, puikiai išmano medžioklės plotą ir suprantama, turi sukaupęs nemažą medžiojimo patirtį bei stažą. Medžioklės vadovas paskiriamas būrelio valdybos, turi turėti ne mažesnį nei 3 metų būrelio nario stažą.

Medžioklės trofėjai

Elniai gyvena apie 18 m., pilnai subręsta apie 6—7 gyvenimo metus, trofėjiniais ragais laikomi 9 – 12 metų gyvūnų ragai. Elnio ragų forma yra labai svarbi, vertinant patino kokybę. Masyvūs, blizgantys ir tamsesni ragai yra vertinami labiausiai ir gauna apdovanojimus.

Lietuvos taurieji elniai priskiriami rytų Europos eko tipui ir medaliais trofėjai vertinami sekančiai:

Nuo 170 balų – bronzos medalis;

Nuo 190 balų – sidabro medalis;

Nuo 210 balų – aukso medalis.

Kodėl verta rinktis Cervus Aureus medžioklės plotus?

 

Mūsų medžioklės plotuose sutiksite išskirtinių ragų Tauriųjų elnių, Danielių ir Muflonų. Daugybę metų dalyvaujame medžioklėse įvairiose pasaulio šalyse, todėl mūsų organizuojamos medžioklės miške turtingame Tauriųjų elnių, Danielių ir Muflonų, leis praleisti įsimintiną laiką gamtoje ir grįžti su trofėjais.

SUSISIEKITE

2 + 6 =

+370 687 50022

linas@cervusaureus.lt
www.cervusaureus.lt

UAB „Cervus aureus“

Knabikų g. 39,

89311 Knabikų kaimas,

Mažeikių r. sav.

Kodas: 302443691
A/S: LT100004961014